منو
آرشیو
آمار سایت
درباره نویسنده
نظر سنجی
شماره سامانه پيامکي روستا
تقویم شمسی
پربازدیدترین مطالب
آخرین مطالب
لینک دوستان

  • تاریخ ارسال : ۰۷ اسفند ۱۳۹۲

روستای زیبای فرشه در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان کاشمر واقع شده است.این روستا از توابع بخش مرکزی و جزء دهستان بالا ولایت می باشد.از  شرق به  روستای ازغند ،از غرب به روستای نای و طاهر آباد ، از شمال به روستای نامق و از جنوب به روستای گلستان محدود می باشد .

جمعیت روستای فرشه طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ تعداد ۲۳۵ خانوار و ۶۷۷ نفر می باشد که از این تعداد ۳۳۱ نفر مرد و ۳۴۶ نفر زن می باشد .

.در شمال روستا ارتفاعاتی قرار دارند که دارای کوهها وقلل مرتفع می باشد که معروفترین آنها قله کمر مرد با ارتفاع ۲۳۰۰ متر می باشد. به سبب وجود چشمه های آب گوارا و دره های زیبا ،این کوه ها محل اصلی تفریح مردم روستا وحتی سایر روستاهای مجاور می باشد.

اخیرا با احداث جاده بسیار مناسب جهت معدن سر سپیدار دسترسی به کوهها ی روستا بسیار آسان شده است هر چند که باعث تخریب باغات کوهها نیز شده است.

در جنوب روستا دشت بسیار حاصلخیزی وجود دارد که به سبب وجود چاههای عمیق کشاورزی منبع اصلی در آمد مردم روستا می باشد.

در این دشت محصولات متنوعی نظیر گندم -جو-طالبی-زعفران-زیره و باغات زرد الو-انگور-انار و…کشت می شود.

 در این دشت تعداد سه حلقه چاه عمیق وجود دارد که آبیاری اراضی و باغات از این منابع آبی تامین می گردد.

شغل بیشتر مردم روستای فرشه  کشاورزی و دامداری می باشد که دامداری با وجود حدود ۶۰۰۰راس گوسفند به شکل سنتی انجام می شود .

از امکانات رفاهی روستا می توان به آّب ،برق،تلفن، مهد کودک ،مدرسه ابتدایی ،دفتر خدمات ارتباطی ،کتابخانه ،خانه بهداشت و نانوایی اشاره نمود.

این روستا دارای خانه عالم ، مسجد وحسینیه می باشد واز معدود روستاهایی می باشد که در ایام محرم همه مردم روستا در قالب یک هیأت متحد به عزاداری می پردازند.

روستای فرشه مهد علما بسیار زیادی بوده است که میتوان به ایت الله محمد صادق سعیدی ،حجت الاسلام محمد کاظم سعیدی و سردار شهید حجت الاسلام حاج رحیم نورانی اشاره نمود.

از آثار باستانی فرشه می توان به قبرستان ومحوطه تاریخی (مزار )آن اشاره کرد که در کتب تاریخی قدمت آن قرن ۸-۹ هجری قمری روایت شده است.

**********

فرشه  فرشه2

فرشه4

کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به سایت فرشه بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
طراحی و پشتیبانی توسط یعثوب سیفی زاده
(www.noavarangermi.ir) سایت نوآوران گرمی